Appointments

Change Font Size:   A A A

Nominations & Appointments

COMMISSION ON MINISTRY
The Right Rev. C. Andrew Doyle, Bishop Diocesan
The Right Rev. Kathryn M. Ryan, Bishop Suffragan, Executive for Ministry
Chair: The Rev. John Newton, St. Michael’s, Austin
Ex-officio, Previous Chair: The Rev. Francene Young, Non-parochial, Houston
 
To Council 2023
The Rev. Victor Thomas, St. James, Houston, 1st term
George Zwicker, St. David’s, Austin, 1st term
 
To Council 2024
Suzanne H. Alexander, St. Paul’s, Waco, 1st full term
The Rev. Uriel Lopez, San Romero, Houston, 3rd term
The Rev. Steven Balke, St. Stephen’s, Beaumont, 1st term
The Rev. John W Newton IV, St. Michael’s, Austin, 2nd term, Chair
 
To Council 2025
Debbie Dugger, St. Stephen’s, Liberty, 3rd term
Suzanne Lambremont, St. Stephen’s, Beaumont, 2nd term
Floyd Robinson, Christ Church Cathedral, Houston, 1st term
Elizabeth Garrison, St. Paul’s, Kilgore, 1st term
The Rev. Bertie Pearson, Grace, Georgetown, 3rd term
The Rev. Jan Halstead, Christ Church, Cedar Park (Chair, Comm for the Diaconate), 1st term
 
Examining Chaplains:
The Rev. Mark Crawford, St. Mark’s, Beaumont
The Rev. Patrick Hall, Epiphany, Houston
The Rev. Eileen O’Brien, St. James’, Austin
The Rev. Sam Smith, St. Mark’s, Houston
The Rev. Travis Helms, Episcopal Student Center, Austin
The Rev. Rebecca Zartman, Christ Church Cathedral, Houston
 
 
DISCIPLINARY BOARD
To Council 2023
The Rev. Janice Krause, Christ Church, Temple (filling unexpired term)
The Rev. Hoss Gwin, Christ Church, Matagorda
Sylvia Matthews, St. John the Divine, Houston
 
To Council 2024
The Rev. Keith Giblin, retired clergy, Orange
Steven Greenlee, St. James, Houston
 
To Council 2025
The Rev. Minerva Skeith, St. John’s, Austin
Carmen Pratt, St. Mark’s, Houston
 
REGISTRAR
To Council 2023
Millie I. M. Longoria, Diocese of Texas, Houston 
 
ARCHIVIST
To Council 2023
Kathryn Herman, Diocese of Texas, Houston
 
HISTORIAN
To Council 2023
The Rev. James “Jimmy” Abbott, Trinity, Galveston
 
CHANCELLOR and VICE CHANCELLORS
To Council 2023
Chancellor: David Harvin, St. Martin’s, Houston              
Vice Chancellors:

Houston:
Fielding Cochran, St. John the Divine, Houston
James Loftis, St. John the Divine, Houston
Bruce McDonald, Christ Church Cathedral, Houston

Austin:
J. Roger Williams, Jr., St. James, Austin
 

DEANS OF CONVOCATIONS 
East Region (The Right Rev. Jeff W. Fisher)
      Northeast, The Rev. Mitch Tollett, St. Francis, Tyler (to Council 2024)
      Southeast, The Rev. James Pevehouse, St. Mark's, Beaumont (to Council 2025)
      San Jacinto, The Rev. Gerry Sevick, Trinity, The Woodlands (to Council 2024)
West Region (The Right Rev. Kathryn M. Ryan)
      Northwest, The Rev. Aaron Zimmerman, St. Alban's, Waco (to Council 2025)
      Central, The Rev. Daryl Hay, St. Andrew's, Bryan (to Council 2024)
      Austin, The Rev. Bertie Pearson, Grace, Georgetown (to Council 2023)
      Southwest, The Rev. Travis Smith, Holy Comforter, Angleton (to Council 2023)
South Region (The Right Rev. Héctor Monterroso)
      West Harris, The Rev. James M. L. Grace, St. Andrew's, Houston (to Council 2023)
      East Harris, The Rev. Victor Thomas, St. James', Houston (to Council 2025)
      Galveston, The Rev. Mike Stone, St. Thomas the Apostle (Nassau Bay) (to Council 2023)
Bishop Diocesan (The Right Rev. C. Andrew Doyle)
      Bi-Vocational Priests, The Rev. Beth Woodson, St. Martin’s, Copperas Cove (to Council 2024)
      Vocational Deacons, The Rev. Jan Halstead, Christ Church, Cedar Park (to Council 2025)

 
DIOCESAN COMMISSION ON SCHOOLS
To 2023
Chair: The Rev. David Dearman, retired Head of School, Galveston
Nancy Clausey, Head of School, Ascension, Houston
Catherine “Scootie” Clark, Head of School, All Saints', Beaumont
Catherine Bohot, Head of School, Calvary, Bastrop
Jan Lopez, Head of School, Good Shepherd, Kingwood
Michelle Symonds, Head of School, Holy Spirit, Houston
 
CHAPLAINS TO THE RETIRED
To Council 2023
Austin, Central, Northwest: The Rev. Janne Osborne
East Harris, West Harris: The Rev. John & Pam Bentley
Galveston, Southwest: The Rev. Nan & Sam Doerr
Northeast: The Rev. Cliff Rucker
San Jacinto, Southeast: The Rev. Nancy & the Rev. Bill DeForest
 
RACIAL JUSTICE COMMITTEE
The Right Rev. C. Andrew Doyle, Bishop Diocesan
Samuel A. Dodson, St. James’, Houston, Chair
The Rev. Francene Young, St. Luke the Evangelist, Houston, Vice-Chair
Eric Moen, Ad Hoc Member, Episcopal Health Foundation (w/seat and voice)
 
To Council 2023
Mr. Eric Kennedy, St. James', Austin (first term, partial)
Mr. Scott Madison, St. James', Austin (first term, partial)
The Rev. Francene Young, St. Luke the Evangelist, Houston, Vice-Chair (first term, partial)
 
To Council 2024
Mrs. Linda Riley Mitchell, EDOT Staff (first term, full)
The Rev. Rhonda Rogers, St. Francis of Assisi, Prairie View (first term, full)
The Rev. Korey Wright, St. Thomas', College Station (first term, full)
 
To Council 2025
Teresa Chang, St. James', Austin (first full term)
Roxann Chargois, St. James', Austin (first full term)
Samuel A. Dodson, St. James’, Houston, Chair (first full term)
Simone Talma Flowers, St. James', Austin (first full term)