Cycle of Prayer

Cycle of Prayer

Cycle of Prayer

Cycle of Prayer

Change Font Size:   A A A

Cycle of Prayer

We pray for Michael B. Curry, our Presiding Bishop; for C. Andrew Doyle, our Diocesan Bishop; for Jeff W. Fisher, our Bishops Suffragan; for Kathryn 'Kai' Ryan, our Bishops Suffragan; and for Hector F. Monterroso, our Bishop Assistant.

San Jacinto Convocation – Gerald Sevick

August 18 – Tenth Sunday after Pentecost
Christ the King (Atascocita), Humble – David Nelson.
Good Shepherd, Kingwood – William T. Richter, Jr.
Good Shepherd, Tomball – Cecil George McGavern III.
Holy Comforter, Spring – James Michael Abbott, Robert Lynn Lowry.
Birthdays of: Michelle C. Halsall (18), Sarah J. Knoll Sweeney (19), Charlene Ida Miller (20), William Elbert Cook (21), Margaret Hunkins Waters (21), James M. Abernathey (23), Janie Kirt Morris (24).

August 25 – Eleventh Sunday after Pentecost
St. Aidan's, Cypress – Leslie Scott Carpenter.
St. Cuthbert's, Houston – Bruce Bonner.
St. Dunstan's, Houston – Randall W. Trego.
Birthdays of: Mark Taylor Crawford (25), Fenton H. Kovic (25), C. John Thomas (25), Roderick John Pierce (28), Adam Caperton Varner (28), Charles James Cook (30), Leslie Edward Spear (30), David W. Alwine (31).

September 1 – Twelfth Sunday after Pentecost
St. Isidore's, The Woodlands – Sean William Steele.
St. James the Apostle, Conroe – Jerald W. Hyche.
St. Luke's, Livingston – Chester Joseph Makowski.
Birthdays of: David Frank Beer (1), Nan Lewis Doerr (1), Dorothy A. Gremillion (1), W. Craig Morgan (1), Matthias E. Onyendi (2), Helen W. Appelberg (5), Jack Dempsey Russell (6), Douglas Jon Tucker (6).

September 8 – Thirteenth Sunday after Pentecost
St. Mary's, Cypress – Ray E. Wilson (Interim Rector), Russell H. Oechsel, Jr.
St. Stephen's, Huntsville – Kellaura Jones Johnson, Phyllis Colleen Hartman.
Trinity, The Woodlands – Gerald Sevick, Frank Wayne Samuelson, Robert W. Horner.
Birthdays of: Russell D. Minter (11), Elizabeth R. Dabney (13), Samuel H. Craven (14), David Max Scheider (14), Thomas Allen Wallace (14).

Southeast Convocation – Keith F. Giblin

September 15 – Fourteenth Sunday after Pentecost
Holy Trinity, Port Neches – Mark Ellis Chambers.
St. John's, Silsbee – John Brent Johnson.
St. Mark's, Beaumont – Anthony P. Clark, Alan Dean Calcote.
Birthdays of: Michael B. Russell (15), Lisa Stolley Hines (17), Matthew Thomas Seddon (18), Elizabeth Zarelli Turner (19).

September 22 – Fifteenth Sunday after Pentecost
St. Paul's, Orange – Keith F. Giblin.
St. Paul's, Woodville – Jody Johnson (Bishop's Warden).
St. Stephen's, Beaumont – Steven M. Balke, Jr.
Birthdays of: J. Pittman McGehee (22), Joann L. Saylors (24), Clay Alan Lein (25), Kelly M. Koonce (28).

September 29 – Sixteenth Sunday after Pentecost
St. Stephen's, Liberty – Ted William Smith.
Trinity, Anahuac – Elizabeth Ann Miller.
Trinity, Jasper – Jane Warfield Spencer (Senior Warden).
Birthdays of: Betty C. Adam (29), Gordon T. Charlton (29), Elizabeth Ann Brotherton (30), Andrea Caruso Conklin (2), Wayland Newton Coe (5).

Southwest Convocation – Travis H. Smith

October 6 – Seventeenth Sunday after Pentecost
All Saints', Stafford – Glenna Thomas (Senior Warden).
Calvary, Richmond – Amber Lee Zentis (Senior Warden), Nancy Schreiber Wilkes, Lecia Diaz Brannon.
Christ Church, Eagle Lake – Stephen L. Spicer.
Birthdays of: David J. Greer (7), Patricia E. Vasquez-Juarez (7), Kenneth Lea Fields (8), David Bertrand Poteet (10), Seth Mabry Deleery (11), Peter Glyn Thomas (11), Frank B. Mangum (12).

October 13 – Eighteenth Sunday after Pentecost
Christ Church, Matagorda – Lawrence P. Gwin, Jr.
Good Shepherd Indian, Stafford– Roy Varghese.
Holy Comforter, Angleton – Travis Hunter Smith, Preston E. Weatherly II.
Birthdays of: Stephen M. Smith (18), Benjamin Isaac Long (19), William M. North, Jr. (19).

October 20 – Nineteenth Sunday after Pentecost
Holy Cross, Sugar Land – Scott Allen Thompson.
St. Catherine of Sienna, Missouri City – Mark Taylor Crawford (Interim Rector).
St. John's, Palacios – Rhonda Dennise Cummins (Bishop's Warden), William Thomas Bullard.
Birthdays of: James E. Ely (20), Carol McGown Blaine (22), Walter Leon Ellis (22), Lucrecia Miranda Littlejohn (22), Lisa R. Neilson (22).

October 27 – Twentieth Sunday after Pentecost
St. Mark's, Bay City – John Greenwood Myers.
St. Mark's, Richmond – Susanne Darnell Comer.
St. Mary's, West Columbia – Sharron Leslie Cox.
Birthdays of: Johannes Mark P. George (28), J. Brad St. Romain (29), James C. McGill (2).

November 3 – All Saints - Twenty-First Sunday after Pentecost
St. Paul's, Freeport – Robert Joseph Dohle, Jr.
St. Thomas', Wharton – Michael K. Paul.
St. Timothy's, Lake Jackson – Brendan Lee Kimbrough.
Birthdays of: Mary Elizabeth Wilson (5), Bruce Guy Joseph Chabot (9), Jeffrey Paul Schiffmayer (9).

West Harris Convocation – Joshua T. Condon

November 10 – Twenty-Second Sunday after Pentecost
Ascension, Houston – Mark McDonald.
Christ the King (Alief), Houston – Lillian Wade Hyde (Interim Vicar).
Emmanuel, Houston Patrick Lance Ousley, Bradley J. Sullivan.
Birthdays of: Lisa A. Saunders Ahuja (10), Mary Emily Green (15), David B. Thames (15), Laurens Allen Hall (16).

November 17 – Twenty-Third Sunday after Pentecost
Epiphany, Houston – Patrick McKenzie Hall.
Holy Apostles, Katy – Alexander R. Large.
Holy Spirit, Houston – Joshua Tomas Condon, Dale Edward Klitzke, John R. Pitts, Sr., Korey Jawaan Wright.
Birthdays of: Robert Terry Flick (17), Nicky Don Novak (18), Douglas Wayne Richnow (18), Jon A. Sonnen (19), Lillian Wade Hyde (20), Susan Dolan-Henderson (21), Bruce Gregory Whitmore (23).

November 24 – Last Sunday after Pentecost: Christ the King
Hope, Houston – Ronald Samples (Senior Warden).
San Mateo, Bellaire – Janssen Jose Gutierrez Silva.
San Romero, Houston – Uriel Lopez.
Birthdays of: John Wilson Price (24), Neil F. Innes (25), John Kirkland Graham (26), Nancy Penelope DeForest (29), Frances Kay Johnson (29).

December 1 – First Sunday of Advent
Santa Maria Virgen, Houston – Uriel Osnaya-Jimenez.
St. Andrew's, Houston – James McKay Lykes Grace, Stephen-Phillip Bradley Varnell.
St. Christopher's, Houston – Jeanene C Trout (Senior Warden).
Birthdays of: Todd Robert FitzGerald (1), Stephanie Linscott (2), Judith Reagan Liro (2), Hugh Oliver Bell, Jr. (3), Janne Alro Osborne (3), Samuel L. Boyd (4), John William DeForest (5), Nicolas R. D. Dyke (5), Christine Swarts Kenney (5), Paul E. Taft, Jr. (5), Stephen Jack Butts (7).

December 8 – Second Sunday of Advent
St. Francis', Houston – Stuart Alan Bates, David W. Price, Robert David Wismer.
St. John the Divine, Houston – Gary R. Lillibridge (Interim Rector), Reagan Winter Cocke, Charles Lindley Holt, Louise B. Samuelson, Gregory J. Buffone.
Birthdays of: Byron Grey Crocker (8), John R. Bentley, Jr. (9), Charles David Tirrell (13).

December 15 – Third Sunday of Advent
St. Martin's, Houston – Russell Jones Levenson, Jr., Susannah Esther McBay, Jane Plackett-Ferguson, John R. Bentley, Jr., Robert Edgar Wareing, Jonathan V. Adams, Chad Travis Martin, Nicolas R. D. Dyke, Alexander DeWitt Graham, III, Lisa R. Neilson, James Earl Cunningham, Rutger-Jan Spencer Heijmen, Martin James Bastian.
Birthdays of: Lloyd Brian Porter (16), Albert R. Rodriguez (16), Carl Steen Shannon, Jr. (16), Merry Rideout Wilburn (16), John J. Sheffield (17), Oscar Huerta-Garcia (19), Anne Knight Hoey (20).

December 22 – Fourth Sunday of Advent
St. Paul's, Katy – Mark David Wilkinson, Gill B. Keyworth.
St. Philip the Evangelist, Houston – Agook K. Kuol.
Birthdays of: Kathryn M. Ryan (22), Elizabeth G. Holden (25), Mary Elizabeth Robbins (26), Suzanne Freeman Tubbs (26), Carol Ross Petty (27), G. David Fikes (28), Thomas Rand Morris (28).

December 29 – First Sunday after Christmas
St. Stephen's, Houston – Lisa Wynne Hunt, Sarah J. Knoll Sweeney.
St. Thomas', Houston – David O'Neal Browder, Geoffrey Stewart Simpson.
Birthdays of: Robert L. Schelling (1), Charles Howard Huffman (2), Danielle E. Tumminio (2), Ashley Michele Cook (3), Jesse George Smith (3), David Coy Dearman (4), Rayford B. High, Jr. (4).