Cycle of Prayer

We pray for Michael B. Curry, our Presiding Bishop; for C. Andrew Doyle, our Diocesan Bishop; for Jeff W. Fisher, our Bishops Suffragan; for Kathryn 'Kai' Ryan, our Bishops Suffragan; and for Hector F. Monterroso, our Bishop Assistant.

Northeast – Mitchell J. Tollett

June 5 – Day of Pentecost – Whitsunday
All Saints', Crockett – Constance Pasho (Bishop's Warden).
Christ Church, Jefferson – John Martin Himes.
Christ Church, Nacogdoches – Karl Ernest Griswold-Kuhn, Michael L. Caldwell, Wanda W. Cuniff.
Birthdays of: Marcea Elanor Paul (5), William E. Brooks (9), Don A. Wimberly (10).

June 12 – First Sunday after Pentecost – Trinity Sunday
Christ Church, Tyler – David Andrew Luckenbach, Kevin Edward Wittmayer, Matthew Rutherford Boulter, Terrence Anthony Welty III, Stephen Blaine Stine.
St. Clare's, Tyler – Robert Carl Jerger (Pastoral Leader).
St. Cyprian's, Lufkin – David Faulkner, James Clifford Rucker.
Birthdays of: Ricardo Sotomayor (12), James E. Scott, Jr. (13), Ronald N. Smith (14), Margaret Oetjen Williams (16), Christine Marie Faulstich (17).

June 19 – Second Sunday after Pentecost
St. Francis', Tyler – Mitchell Joseph Tollett, Joel McAlister.
St. John's, Carthage – Jennene Ellen Laurinec.
St. John's, Center – Jane Todd Hughes (Bishop's Warden).
St. John's, Tyler – Lena A. White (Bishop's Warden).
Birthdays of: Claude E. Payne (19), Robert P. Viggiano (22), Turner Erath Hubby III (23), Richard Randolph Cooper (24), Steven M. Balke, Jr. (25).

June 26 – Third Sunday after Pentecost
St. Luke's, Lindale – Judy E. Rogers (Bishop's Warden).
St. Matthew's, Henderson – Patsy Griffin Barham.
St. Michael & All Angels, Longview – Tracey Fiore Carroll.
St. Paul's, Kilgore – Lon E. Ford (Bishop's Warden).
Birthdays of: J. Christopher Hines (26), James C. Morgan (26), Edward L. Stein (30).

July 3 – Fourth Sunday after Pentecost
St. Philip's, Palestine – Terry M. Thorn (Senior Warden).
Trinity, Jacksonville – Robert Legg (Bishop's Warden.)
Trinity, Longview – Roland William Carroll, Andrew Daniel Armond.
Trinity, Marshall – Sean David Duncan.
Birthdays of: Carl Westbrook II (8).

Northwest – Aaron M. G. Zimmerman

July 10 – Fifth Sunday after Pentecost
All Saints', Cameron – Roy Jefferson Davis.
Christ Church, Mexia – D. Ray Bagby.
Christ Church, Temple – Keith Allen Pozzuto, David Max Scheider, Rebecca Jo Sparks.
Birthdays of: Janice A. Krause (10), Gary Harned Jones (11), Philip A. Kochenburger (11), Bob J Moore (11), Helen M. Havens (12), Katharine Wallingford (14), Katherine F. Picot (16).

July 17 – Sixth Sunday after Pentecost
El Buen Pastor, Waco – Oscar Huerta-Garcia.
Holy Spirit, Waco – Jason Travis Ingalls.
St. Alban's, Waco – Aaron Michael Gonzalez Zimmerman, Kara Leslie, Alberto M. Melis.
St. Christopher's, Killeen – Holly Smith Miller (Senior Warden).
Birthdays of: Frank J. Hawkins (18), Dennis George Fotinos (20), Albert S. Lawrence, Jr. (21), David William Hoster, Jr. (22), John Parker Jameson (22).

July 24 – Seventh Sunday after Pentecost
St. Francis', Temple – David Kendall Krause, Tamara Ann Clothier.
St. John's, Marlin – Larry Adams-Thompson.
St. Joseph's, Salado – Lynn Ann Kalsched Osgood, Jerrel Robert Lyle, Sr.
Birthdays of: Alan Dean Calcote (25), Bryan Massey Gentry (25), Kenneth W. Kesselus (25), Gena L. Davis (26), Patricia Ann Henderson (29).

July 31 – Eighth Sunday after Pentecost
St. Martin's, Copperas Cove – Elizabeth D. Woodson, Judy Harris.
St. Paul's, Waco – Samantha Ruth Elizabeth Smith, Brandon Scott McGinnis, Frank B. Mangum, John Thomas Wells, Alberto M. Melis.
St. Thomas', Rockdale – Michele Christiane Bonner.
Birthdays of: Sarah K. Gaventa (1), Sandra L. Mizirl (2), Maeva Louise Harris Bayfield (3), James Montgomery Preston II (3), Douglas B. Travis (5), Michael G. Wallens (6).

San Jacinto – Gerald Sevick

August 7 – Ninth Sunday after Pentecost
Christ the King (Atascocita), Humble – David Scott Nelson.
Good Shepherd, Kingwood – William T. Richter, Jr.
Good Shepherd, Tomball – Cecil George McGavern III.
Birthdays of: Deborah Heft Daigle (7), Susanne Darnell Hebert (8), Gary Dixon Hill (9), J. Richard Barrett, MD (13).

August 14 – Tenth Sunday after Pentecost
Holy Comforter, Spring – Darrel Dwayne Proffitt, Robert Lynn Lowry.
Holy Family, Humble – John Robert Soard II.
Mision Santa Fe Church Plant, Plum Grove – William D Llana (Lay Pastoral Leader).
Birthdays of: Kevin Edward Wittmayer (14), John G. Williams (16), Christopher Alfred Beeley (17), Stephen K. Ferguson (17), Sharon Kay Turner (17), Charlene Ida Miller (20).

August 21 – Eleventh Sunday after Pentecost
St. Aidan's, Cypress – Leslie Scott Carpenter, Christine Elridge Brunson.
St. Cuthbert's, Houston – Bruce Hughes Bonner.
St. Dunstan's, Houston – Roman Dario Roldan, Beth Anne Nelson.
Birthdays of: William Elbert Cook (21), Margaret Hunkins Waters (21), James M. Abernathey (23), Michael Ko Adams (23), Janie L. Kirt Morris (24), Mark Taylor Crawford (25).

August 28 – Twelfth Sunday after Pentecost
St. Isidore's, Spring –Sean William Steele, Geoffrey Carrington Gwynne.
St. James the Apostle, Conroe –Jerald W. Hyche, Kyle Reed Carswell.
St. Luke's, Livingston – Chester Joseph Makowski.
Birthdays of: Steven M. Capper (28), Roderick John Pierce (28), Adam Caperton Varner (28), Charles James Cook (30), David W. Alwine (31), James Darrell Watson (31),
David Frank Beer (1), Nan Lewis Doerr (1), Dorothy A. Gremillion (1), Walter Craig Morgan (1), Matthias E. Onyendi (2).

September 4 – Thirteenth Sunday after Pentecost
St. Mary's, Cypress – Lecia Diaz Brannon, Russell H. Oechsel, Jr.
St. Stephen's, Huntsville – Viktoria Johanna Petra Gotting, Bruce Guy Joseph Chabot, Mary Elizabeth Robbins.
Trinity, The Woodlands – Gerald Sevick, Frank Wayne Samuelson, John R. Vancamp.
Birthdays of: Robert Joseph Dohle, Jr. (4), Preston Gregory Yancey (4), James Bonham Cook (6), Whitney B. Kirby (6), William G. Laucher (9).

Southeast – James M. Pevehouse

September 11 – Fourteenth Sunday after Pentecost
Christ Church, San Augustine – Benning Wenworth Bundy (Bishop's Warden).
Holy Trinity, Port Neches – Mark Ellis Chambers.
St. John's, Silsbee – John Brent Johnson.
Birthdays of: Elizabeth R. Dabney (13), Samuel H. Craven (14), David Max Scheider (14), Thomas Allen Wallace (14), Michael B. Russell (15), Lisa Stolley Burns (17).

September 18 – Fifteenth Sunday after Pentecost
St. Mark's, Beaumont – James Melvin Pevehouse, Alan Dean Calcote, Tracie Gail Middleton.
St. Paul's, Orange – Rebecca Hall Rutledge (Senior Warden).
St. Paul's, Woodville – Jody Johnson (Bishop's Warden).
St. Stephen's, Beaumont – Cindy Lou Holmes (Senior Warden).
Birthdays of: Elizabeth Zarelli Turner (19), James P. McGehee (22), Joann L. Saylors (24).

September 25 – Sixteenth Sunday after Pentecost
St. Stephen's, Liberty –Ted William Smith.
Trinity, Anahuac – Elizabeth Ann Miller.
Trinity, Jasper – Jane Warfield Spencer (Senior Warden).
Birthdays of: Beth Jernigan Fain (26), Betty C. Adam (29), Elizabeth Ann Brotherton (30).